Ja się nie boję!

Utworzono dnia 12.04.2018

W słoneczny czwartkowy poranek, naszą bibliotekę odwiedziła liczna grupa przedszkolaków z PSP w Łaguszowie wraz z nauczycielami. Celem lekcji bibliotecznej była pomoc dzieciom w zrozumieniu strachu i lęków, które odczuwają oraz radzeniu sobie z nimi.

Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania fragmentów bajki „Tupcio Chrupcio. Ja się nie boję!” autorstwa A. Casalis oraz przedstawienia ilustracji z bajki wykorzystując do tego teatrzyk Kamishibai. Po przeczytaniu fragmentów tekstu, zadaliśmy dzieciom pytania związane z bajką: Czego bał się Tupcio Chrupcio? Przedszkolaki chórem udzielały odpowiedzi, że bohater bajki bał się ciemności i dziwnych kształtów w pokoju, starszych kolegów i kąpieli w basenie. Następnie przeszliśmy do głównej rozmowy o strachu… Czego się boicie? Co robicie gdy odczuwacie strach? Co możemy zrobić aby czuć się bezpiecznie? Trzeba przyznać, że przedszkolaki, mimo bardzo młodego wieku, udzielały dość konkretnych odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się, że boją się ciemności, pożaru, złodziei a nawet pijanych ludzi. Na pytanie co robić w takich sytuacjach, odpowiadały, że trzeba zapalić światło, nie wolno bawić się zapałkami, trzeba słuchać swoich rodziców czy nie oddalać się od swojej grupy przedszkolnej.

Kolejnym zadaniem dla uczestników zajęć było narysowanie wyobrażenia swojego strachu, a następnie złagodzenie jego groźnego oblicza poprzez dorysowanie mu śmiesznych elementów… I tym sposobem duchy otrzymały uśmiechy, pożary zostały ugaszone, a potwory i trolle zobaczyły wystawione języki.

Przedostatnim punktem zajęć było przejście przez tunel „Tylko dla odważnych!”. Okazało się, że wszystkie dzieciaki zdobyły się na odwagę i bardzo chętnie pokonały drogę przez tunel. Każdy uczestnik dostał w nagrodę odznakę „Odważny Przedszkolak” oraz zakładki do książek. Poprosiliśmy również dwójkę najodważniejszych dzieci w grupie – chłopca i dziewczynkę. Ich zadaniem było przekłucie dwóch balonów w momencie, kiedy reszta dzieci miała zamknięte oczy. Okazało się, że wszyscy byli odważni i nikt nie przestraszył się głośnego huku pękających balonów.

Na koniec zajęć dzieciaki zebrały gromkie brawa za odwagę oraz pokonanie swoich lęków i strachu. Po wesołych okrzykach „Hip Hip, Hurra!” uczestnicy zwiedzili wypożyczalnię książek dla dzieci oraz całą bibliotekę. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie :)

Utworzono dnia 12.04.2018, 13:13