JAK TO SIĘ ROBI? - WARSZTATY ILUSTRATORSKIE

Utworzono dnia 14.11.2018

Już po raz kolejny w naszych placówkach oświataowych z inicjatywy GBP w Przyłęku odbyły sie warsztaty zorganizowae w ramach programu "Promocja czytelnictwa" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – zadanie „Wzbudzić pasję ”. Tym razem uczniowie kl. II i III z czterech szkół podstawowych: Babina, Grabowa nad Wisłą, Mszadli Starej i Łaguszowa, wzięli udział w warsztatach ilustratorskich, które poprowadziła pani Anna Szostek.

W pierwszym dniu zajęć uczestnicy warsztatów ze szkoły w Grabowie nad Wisłą i Babinie dzięki pani Ani dowiedzieli się m.in. skąd sie biorą ilustracje w książkach, od czego najlepiej zacząć tworzenie rysunku, oraz że najważnieszą rolę w tym wszystkim odgrywa nasza  "wyobraźnia". W dugiej części warsztatów dzieciaki wykonywały wspólnie ilustracje do wiersza pani Ewy Czarnoty pt."Jak nie kochać". Stosując się do wskazówek ilustratorki wszystkie grupy z kolorowego papieru wykonały przepiękne obrazki, które możemy podziwiać na załączonej fotorelacji.

Drugie zadanie było już pracą indywidualną. Po wysłuchaniu dwóch wierszy Zbigniewa Herberta: „Słoń” i „Bajka japońska”, każdy uczestnik rysował do nich ilustracje, umieszczając na swoich pracach to, co wobrażał sobie podczas wsłuchiwania się w tekst. Tu również powstały ciekawe prace, jedne kolorowe, drugie czarno białe, wszystkie według własnego pomysłu. Warsztaty bardzo podobały się dzieciakom, dwugodzinne spotkania minęły w przemiłej atmosferze, którą dopełniało zaangażowanie uczestników, ich ciekawe pomysły i dobry humor.

Kolejnym dniem warsztatów był 15 listopada. Z ilustratorką spotkały się dzieci z kla II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mszadli Starej i w Łaguszowie. Zajęcia ponownie miały na celu przybliżenie dzieciom pracy ilustratora, czym jest ilustracja, gdzie je można zobaczyć, do czego nawiązuje ilustracja.

W czasie warsztatów został odczytany wiersz Pani Ewy Czarnoty „Jak nie kochać”, który został wspólnie omówiony. Dzieci proponowały, jak może wyglądać ilustracja do tego wiersza. Po stworzeniu małego projektu, zostały przydzielone konkretnie zadania dla różnych grup dzieci. Każda z nich odpowiadała za inny element w ilustracji  Pod nadzorem pani ilustratorki stworzona została wielkoformatowa ilustracja na brystolu. Wspólna praca dzieci została wykonana bardzo efektownie i pokazała też dzieciom, że współpracując razem można dokonać czegoś ciekawego.

Podczas drugiej części zajęć  również zostały odczytane dwa wiersze Zbigniewa Herberta „Bajka japońska” oraz „Słoń”. Tu też dzieci miały za zadanie wykonać ilustracje, ale była to już praca indywidualna.  Największym powodzeniem cieszył się wiersz pt. „Słoń”. Powstały piękne słonie duże i małe, ale nie zabrakło kilku ilustracji do drugiego wiersza .

Na zakończenie zajęć podsumowaliśmy, czego dzieci dowiedziały się podczas warsztatów, czy podoba się im praca ilustratora. Pani Anna Szostek podziękowała za wspólną pracę i była pod dużym wrażeniem chęci pracy i zaangażowania dzieci w obydwu szkołach. Na koniec zrobione zostało wspólne zdjęcie z pracami dzieci.

Oprócz śwetnej zabawy uczniowie nauczyli się w jaki sposób można wyrazić tekst literacki za pomocą obrazu. Kto wie, może kilkoro znich wyrośnie w przyszłości na znanych ilustratorów, z pracami których będziemy mieli okazje spotkać się podczas naszych literackich wędrówek w świecie książek.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

GALERIE:

Warsztaty z ilustratorką PSP Łaguszów

Warsztaty z ilustratorką PSP Mszadla Stara

"Jak nie kochać" - PSP w Babinie

"Jak nie kochać" - PSP w Grabowie nad Wisłą

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.