Wprawki literackie - spisywanie wspomnień i rodzinnych opowieści

Utworzono dnia 22.09.2018

W zeszłą sobotę tj. 22 września odbyły się warsztaty „Wprawki literackie” – spisywanie wspomnień i rodzinnych opowieści. Gościliśmy uczestników naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, Panie z kół gospodyń wiejskich z Rudek oraz z Łaguszowa, oraz inne zaprzyjaźnione z biblioteką osoby. Zajęcia prowadzone były przez przedstawicielki Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT.

Celem zajęć było obudzenie u uczestników motywacji do samodzielnej pracy twórczej, wskazanie rodzinnych pamiątek oraz fotografii jako źródła inspiracji do własnej twórczości, ćwiczenie warsztatu pisarskiego, uświadomienie uczestnikom jak rozwijającą aktywnością jest pisanie i ile to może sprawiać satysfakcji.

Na początku prowadzące porozmawiały z uczestnikami na temat ich zainteresowań związanych z czytaniem, pisaniem oraz inną twórczością własną. Przeprowadzono dyskusję na temat tego czy jest sens pisać wspomnienia i jeśli tak, to dla kogo.

Kolejna część zajęć skupiona była głównie na różnych ćwiczeniach:

- Cukierek jest słodki, czyli krótko i na temat – opisywanie wrażeń zmysłowych związanych z jedzeniem, ćwiczenie zwięzłości wypowiedzi, poszukiwanie przymiotników

- Życie codziennych przedmiotów – po wylosowaniu słowa, uczestnicy piszą krótkie teksty wspomnieniowe odwołując się do własnych doświadczeń i emocji

- Słowa ostre, słowa miękkie – praca indywidualna polegająca na wypełnianiu specjalnej tabeli różnego typu słowami; dyskusja o efektach i sile słów w odniesieniu do historii rodzinnych

- Ten pierwszy dzień – opisywanie dowolnego „pierwszego dnia” w życiu; szczególne znaczenie mają użyte w tekstach słowa charakterystyczne dla pokolenia uczestników

- Burza mózgów – rozmowa dotycząca czterech wariantów pierwszego zdania rozpoczynającego historię pewnej miłości; wspólna dyskusja o sile szczegółu i sile niedomówienia w tekstach wspomnieniowych

W przerwie w trakcie zajęć uczestnicy mogli poczęstować się kawą i herbatą oraz słodkościami przygotowanymi przez pracowników biblioteki.

Warsztaty zrealizowano w ramach PROGRAMU Promocja czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zadanie „Wzbudzić pasję ”.

22.09.2018

Utworzono dnia 25.09.2018, 12:55