Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

"Do czego przydaje się czytanie" - warsztaty rodzinne c.d.

Utworzono dnia 18.12.2018

"Choć nie ma zamka, ani kluczyka otwierasz ją i zamykasz. W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków, bajek i opowieści". Taką zagadką rozpoczęły się ostatnie już warsztaty, organizowane przez naszą bibliotekę w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Tym razem uczestniczyły w nich dzieci kl. "0" wraz z rodzicami z PSP z Mszadli Starej i Grabowa nad Wisłą. Z odgadnieciem zagadki mali uczestnicy nie mieli kłopotu, bardzo szybko podali odpowiedź. Dzięki temu wszyscy dowiedzieli się co będzie tematem spotkania. Podczas rozmowy dzieci opowiadały o swoich przygodach z książką, wymieniały ulubione tytuły bajek i ich bohaterów, kto im najczęściej czyta i dlaczego warto czytać. Na pytanie: gdzie można czytać?, padło również mnóstwo odpowiedzi, m.in. w domu, szkole, w parku, na łące, dzieciaki nie widziały również przezszkód aby czytać w rakiecie kosmcznej, lub podczas kąpieli w wannie ;-) Spotkanie odkryło również tajemnicę skąd się biorą książki, czym różni się biblioteka od księgarni oraz czym zajmuje się pisarz i ilustrator.

Aby pokazać, że obcowanie z książką może być wspólną zabawą dzieci i rodziców, a jednocześnie świetnie rozwija wyobraźnię uczestnicy mieli do wykonanie zadanie. Polegało ono na stworzeniu ilustracji do wybranych wierszy. W pracy twórczej wykorzystaliśmy wiersze znanych, polskich poetów: "Lokomotywa"i "Dyzio Marzyciel" Juliana Tuwima oraz "Na wyspach Bergamutach" Jana Brzechwy. Innym pomysłem na wspólną literacką zabawę było samodzielne wymyślenie tytułu oraz zaprojektowanie okładki do własnej książki, a ponieważ zbliża się czas świąt, więc tematyka była Bożonarodzeniowa.

Spotkanie zakończyło się na wspónym rozmyślaniu jak wyglądałby świat bez książek? Jednogłośnie stwierdzono, że na pewno byłoby bardzo nudno. 

Podsumowaniem całego cyklu warsztatów niech będzie przesłanka:
...aby zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do książek nie wystarczy tylko mówić o książkach, ale należy im również pokazać, że my dorośli sami czytamy, bo przecież "dzieci nas nie słuchają, tylko naśladują ;-)"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

img6820-1536754743.jpg

 

"Do czego przydaje się czytanie" c.d.

Utworzono dnia 20.12.2018, 12:03
 

Godziny otwarcia:

GBP w Przyłęku

Poniedziałek - Środa  8.30 -18.00

Czwartek - Sobota      8.30 –16.30

Filia w Rudkach

Poniedziałek – Piątek 13.00-17.00

Filia w Łagowie

Wtorek   10.00-18.00

Czwartek – Piątek  9.00-17.00

Filia w Grabowie nad Wisłą

Poniedziałek  

10.00-18.00

Środa, Czwartek,  Piątek   

9.00-17.00

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Skorzystaj z dostępu

gbpwprzyleku

Zegar

Dane adresowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Lipiny 30, 26-704 Przyłęk

tel. 486773038

e-mail: gbp@przylek.pl