Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

40 rocznica stanu wojennego w Polsce

Utworzono dnia 10.12.2021

czerwony napis

W ramach obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w naszej bibliotece odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kl. VII i VIII PSP w Przyłęku oraz dorośli. Wykład "Stan wojenny w byłym województwie radomskim" wygłosili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Radomia: dr Krzysztof Busse i Bogusław Bek. Dla dorosłych, którzy przeżyli ten trudny czas był on wspomnieniem, a dla młodego pokolenia krótką lekcją historii.

Jedna ze słuchaczek podzieliła się z nami swoimi wrażeniami ze spotkania, tak opisując to wydarzenie:

10 XII 202 r. (piątek) odbyło się interesujące spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Prowadzili go dwaj pracownicy Radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: dr Krzysztof Busse i Bgusław Bek. Panowie w swych wystąpienach opowiedzieli o stanie wojennym w Polsce 13 XII 1981 - 22 VII 1983 r, o wydarzeniach jakie odbywały się w tym czasie w okolicach i samym mieście Radomiu, o  najdłuższym strajku studenckim na wyższej uczelni i jakie były tego konsekwencje. Cieszyło bardzo widoczne zainteresowanie ze strony młodego pokolenia, które z zaciekawieniem i w pełnym skupieniu słuchali o wydarzeniach sprzed 40 lat, wydarzeniach, które dla nich stanowią odległą historię. Pan dr Krzysztof Busse wyjaśniał wiele terminów, pojęć, opowiadał m.in o ośrodkach odosobnienia zwanych internatami, internowaniach podczas których uwięziono 133 osoby,  wspominał szlabany i koksowniki przy których stali zziębnięci żołnierze, patrole milicji na ulicach miast. Godzina milicyjna, przerwy w szkołach, zakaz wydawania książek i czasopism, wstrzymanie działalności organizacji i stowarzyszeń, brak ulubionych audycji i programów rozrywkowych w telewizji, kontrolowane rozmowy telefoniczne i cenzurowanie listów to sytuacje niewyobrażalne dla młodych pokoleń Polaków. Cała pogadanka była ilustrowana dokumentami i zdjęciami.

Po wykładzie uczestnicy mogli wykazać się wiedzą odpowiadając na pytania pana Bogusława Beka. Miłym zaskoczeniem był bardzo aktywny udział większości uczniów w przygotowanym przez prowadzących qwizie. Wszystkie dobre odpowiedzi były nagradzane książkami, broszurami, grami i innym pamiątkami ufudowanymi przez Instytut Pamięci Narodwej. Biblioteka również otrzymała pokaźny zestaw książek i gier, które wzbogacą księgozbiór i zapewne będą wykorzystane podczas lekcji bibiotecznych i innych spotkań. Spotkanie rejestrowane było na żywo na facebooku biblioteki Przyłęk.

Panie bibliotekarki, tego nam trzeba. Dziękujemy.

Natalia Przepiórka członkini DKK

Prowadzący spotkanie zachęcili uczestników do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez IPN „Zapal Światło Wolności” - akcji wzywającej miliony rodaków do zapalenia w oknie dn. 13 grudnia  godz. 19.30 świecy lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl - symbolu upamiętniającego ofiary stanu wojennego.

Całe spotkanie zostało mile przyjęte przez publiczność. Nauczyciele stwierdzili, że tego typu inicjatywy są najlepszą lekcją historii Polski i oby było ich więcej, a czonkowie DKK zobowiązali się kontynuować dyskusję o tamtych dniach "strachu i sowieckiego zaboru"  na najbliższych spotkaniach włączając w nie swoje osobiste, nie zawsze miłe wspomnienia o życiu w niepewności i "gołych" półkach w sklepach.

 

 

40 rocznica Stanu Wojennego

Utworzono dnia 15.12.2021, 13:44
 

Godziny otwarcia:

GBP w Przyłęku

Poniedziałek - Środa  8.30 -18.00

Czwartek - Sobota      8.30 –16.30

Filia w Rudkach

Poniedziałek – Piątek 13.00-17.00

Filia w Łagowie

Wtorek   10.00-18.00

Czwartek – Piątek  9.00-17.00

Filia w Grabowie nad Wisłą

Poniedziałek  

10.00-18.00

Środa, Czwartek,  Piątek   

9.00-17.00

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Skorzystaj z dostępu

gbpwprzyleku

Zegar

Dane adresowe

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Lipiny 30, 26-704 Przyłęk

tel. 486773038

e-mail: gbp@przylek.pl