Wzbudzić pasję...- seminarium upowszechniające

Utworzono dnia 30.08.2021
Czcionka:

Uczestnicy seminarium pracują nad książeczką kaskadową

Kolejnym działaniem w ramach „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego było seminarium upowszechniające jego rezultaty.

Przypomnijmy, że na całokształt projektu składały się trzy działania, czyli 8 mobilności - udział 4 osób w dwutygodniowym kursie języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, udział 2 osób w tygodniowym job shadowing w Hiszpanii oraz 2 pracowników w Turcji. Celem projektu było doskonalenie warsztatu pracy w działaniach na rzecz nieformalnej edukacji dorosłych poprzez:

• podniesienie kompetencji językowych poprzez udział w kursach kadry biblioteki;
  • udoskonalenie oferty edukacyjnej, bazując na doświadczeniach europejskich;
  • nawiązanie kontaktów międzynarodowych z bibliotekami, fundacjami , stowarzyszeniami działającymi na rzecz szeroko rozumianej edukacji osób dorosłych;
  • promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i międzynarodowym;
  • poszerzenie warsztatu pracy bibliotekarzy o nowe formy działań w kontaktach międzynarodowych;
  • wprowadzenie innowacyjnych metod pracy z dorosłymi i młodymi użytkownikami biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła Monika Krześniak Kierownik biblioteki od przywitania przybył gości. Seminarium zgromadziło przedstawicieli instytucji kultury, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z województwa mazowieckiego i lubelskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się uczestników w formie gry integracyjnej i przedstawienia harmonogramu seminarium. Następnie przedstawiono szczegółowo historię projektu „Wzbudzić pasję” od pomysłu do podpisania umowy.

Kolejnym etapem spotkania była prezentacja o przebiegu i rezultatach pobytu przygotowana przez wolontariuszkę Aleksandrę Jasik uczestniczącą w wyjeździe do Turcji, do Aliaga Tuupras Halk Egitimi Merkezi. Podczas prezentacji Aleksandra połączyła się on-line z Semą Pekderin opiekunką, która opowiedziała o realizacji job shadowingu w Turcji.

Po krótkiej przerwie gości seminarium zaproszono na warsztaty Ebru czyli tureckiej sztuki malowania na wodzie. Jest to tradycyjna sztuka zdobienia papieru oraz materiału poprzez przenoszenie na nie wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na zagęszczonej wodzie.

W drugiej części seminarium uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przebiegiem i rezultatami wyjazdu na job shadowing do Hiszpanii, gdzie uczestniczki obserwowały, jak pracuje się w bibliotece w Mungia oraz poznać kulturę, przyrodę i życie codzienne Basków.

Po tej prezentacji zaprosiliśmy uczestniczki do kolejnych warsztatów, które poprowadziła Edyta Nowak uczestniczka projektu. Warsztaty polegały na stworzeniu kaskadowej książeczki, przygotowanej z papieru złożonych w odpowiedni sposób i sklejonych ze sobą, które finalnie tworzą książeczkę, w której uczestniczki przyklejały ilustracje do legendy baskijskiej i baśni polskiej oraz zamieszczały własną skróconą wersję baśni.

Ostatnim etapem seminarium był czas na zadawanie pytań związanych z realizacją projektu i jego rezultatami.

POWER Seminarium upowszechniające

Utworzono dnia 01.09.2021, 10:10