Po co nam woda ? ?? - z wizytą u Biedronek ;-)

Utworzono dnia 24.04.2017

22 marca na  całym świecie obchodzono Światowy Dzień Wody, a 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji, łącząc te dwa święta "Biedronki" - uczniowie kl. "0" z PSP w Mszadli Starej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. "Po co nam woda?", które poprowadziła pani Ania. Zajęcia rozpoczęły się burzą mózgów. Postawionym pytaniem było: Do czego wykorzystujemy wodę w naszych domach i gospodarstwach? Dzieciaczki podały wiele przykładów wykorzystania tego cennego surowca przez człowieka, np. mycie, gotowanie, sprzątanie, gaszenie pożarów, podlewanie rośli. Wstępem do kolejnej części lekcji była zabawa "Bezcenna kropla wody" polegająca na przelewaniu pełnego kubka wody do kubka sąsiada w całkowitym skupieniu, tak aby nie uronić ani jednej kropli. Zabawa miała na celu pokazanie, jak cenny jest to surowiec i że nie należy go marnować. Innym ćwiczeniem, które wykonywaliśmy, a które wszystkim się bardzo spodobało to "Bieg Wody". Ochotnik siadał w kręgu z zamkniętymi oczami, a jego zadaniem było wskazanie kierunku płynącego strumyka. Zabawy zakończone były króciutką dyskusją o tym, ile wody jest na naszej planecie, ile z tych zasobów nadaje się do picia i dlaczego pitnej wody jest coraz mniej?. Pomocą w odpowiedzi na to ostatnie pytanie był wiersz Rafała Wejnera pt. "O tym, jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki". Po uważnym wysłuchaniu utworu, dwie drużyny miały za zadanie oczyścić rzekę, a tym samym uratować żyjące w niej organizmy z pozostawionych przez grupę turystów śmieci. Zadanie wykonane na 6+. Wyłowione z rzeki odpady z pomocą pani Małgosi zostały dodatkowo posegregowane na te dające się do powtórnego wykorzystania i te niebezpieczne. Żeby łatwiej było uczniom wyobrazić sobie co dzieje się w wodzie zanieczyszczonej substancjami oleistymi, wykonaliśmy doświadczenie: do kubka z wodą dolaliśmy oleju, następnie maczaliśmy piórka w czystej wodzie i w  wodzie z olejem. Oglądając je omawialiśmy swoje spostrzeżenia i wyciągaliśmy wnioski. Na zakończenie rozmawialiśmy również o problemie pozostawiania śmieci na brzegu rzeki bądź wrzucania ich do zbiornika wodnego.Dzieciaki, na własnej skórze miały okazję przekonać się , jak trudno jest wyswobodzić się z zaplątanego wokół palców foliowego woreczka bez użycia drugiej ręki.

Dzieci chętnie słuchały, bardzo chętnie brały aktywny udział w proponowanych zadaniach. Uważamy, iż mogą być one doskonałymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Są bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego , co się wokół nich dzieje. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie , które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji. Mamy nadzieje, że zajęcia były dla wszystkich ciekawe i udane, a forma zabawowa i humorystyczne podejście do tematu, dadzą oczekiwane efekty.

Po co nam Woda?

Utworzono dnia 24.04.2017, 17:05