Co w trawie brzęczy, bzyczy i cyka? - wakacje w bibliotece

Utworzono dnia 15.07.2019

Nasza kolejna wakacyjna wędrówka zaprowadziła nas na łąkę, aby dowiedzieć się co w trawie piszczy, brzęczy, bzyczy i cyka. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia dwóch, krótkich fragmentów filmu pt. "Robaczki z Zaginionej Doliny", które pokazują jak niewiele zachowania owadów, różnią się od relacji międzyludzkich. Obserwowany w filmie świat przyrody ułatwił nam nieco wykonanie zadania plastycznego "Jak wygląda ten owad?". Każdy losował kartę z tajemniczo brzmiącą nazwą i rysował owada tak, jak podpowiadała mu wyobraźnia. Trzeba przyznać, że uczestnicy zaangażowali się w pracę, bo niektóre z nich wyglądały naprawdę jak prawdziwe.

Inspiracją do kolejnych wędrówek po świecie przyrody była nieco zmodyfikowana gra BINGO. Nasze "Przyrodnicze bingo" polegało na odszukaniu spośród przygotowanych szablonów, jak największej liczby elementów przyrody. Skaładały się na nie: kamyk, patyk, muszla ślimaka, ptasie pióro, mech, kwiatek, szyszka i orzech lub żołądź. Dzięki temu młodzi badacze przyrody dowiedzieli się m.in.: na jakim drzewie rosną szyszki, dlaczego ptaki gubią pióra, gdzie można spotkać ślimaka, z której storny drzewa rośnie mech.

Zabawa w plenerze i poszukiwanie skarbów natury nieco nas zmęczyły. Moment odpoczynku wykorzystaliśmy na przeczytanie krótkiego opowiadania Witalija Tanasijczuka "Ile oczu ma ważka?" oraz artykułu z magazynu "Odkrywca". Z lektury dowiedzieliśmy się wiele na temat najstarszych i chyba najpiękniejszych owadów na świecie. Ważki są przez przyrodników nazywane helikopterami, nimfami wodnymi, a czasem "owadzimi dinozaurami". Dowiedzieliśmy się m.in. jak zbudowana jest ważka,  gdzie występuje, ile ma oczu, jak się odżywia, jak rozmnaża, jak długo żyje.  Wszystkie te informacje dowodzą, że ważki są naprawdę zadziwiające.

Po tak pouczającej lekcji przyrody całą grupą zabraliśmy się do wykonania z kawałka patyka, dwóch par klonowych nosków, kleju i farb przepięknych ważek.

Co w trawie brzęczy, bzyczy i cyka???

Utworzono dnia 19.07.2019, 12:51