Góry Świętokrzyskie rodzinnie

Utworzono dnia 30.08.2020

Grupa rodziców i dzieci na tarasie przed Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

W słoneczną niedzielę już o godzinie 7.00 wyruszyliśmy na rodzinny wyjazd pt.  „Mamo, tato spędź ze mną niedzielę”. W tym roku wybór padł na Góry Świętokrzyskie. W czasie podróży uczestnicy wysłuchali prelekcji o terapeutycznej roli czytania bajek oraz wysłuchali jednej z nich pt. „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce”. Bajka poruszała temat problemu alkoholowego. Dodatkowo każda rodzina otrzymała również pakiet materiałów edukacyjnych związanych z uzależnieniami od alkoholu.

Pierwszym punktem wyjazdu były odwiedziny przy Dębie Bartku. Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale też wiekowi liczy sobie bowiem 700 lat.  Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce dębem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 10 m, u podstawy 14 m, a średnica korony to ok. 40 metrów.

Następnym punktem wycieczki był Oblęgorek. Podążając aleją za przewodnikiem, grupa podziwiała piękne lipy i powstającą ścieżkę edukacyjną, która będzie wspaniałą atrakcją dla odwiedzających tą miejscowość. . Ze względu na sytuację epidemiczną  grupa musiała się podzielić na małe podzespoły, aby móc zwiedzić pałacyk, który Polacy podarowali Henrykowi Sienkiewiczowi. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza (jego pierwszym kustoszem była żona Henryka Józefa, Zuzanna Sienkiewiczowa). Obecnie na parterze Muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa. Pałacyk otacza park, który w słoneczne dni daje wytchnienie turystom.

Z Oblęgorka udaliśmy się w pobliże Świętego Krzyża, gdzie odwiedziliśmy Średniowieczną osadę, w której odwiedzający cofają się  o kilka stuleci. Podczas zwiedzania natrafimy na XII/XIV-wieczne zagrody i warsztaty oraz chiżyny kowala, rymarza, garncarza czy zielarki. Rzemieślnicy rodem z wczesnego średniowiecza opowiadają o swojej pracy i zapraszają do wcielenia się w rolę słowiańskiego rzemieślnika.

W związku z faktem, że nasz wyjazd wypadł w niedzielę można było autokarem wjechać na sam szczyt Łysiscy i zwiedzić sanktuarium na Świętym Krzyżu, kościół, krużganki, Kaplicę Oleśnickich, gdzie uczestników pobłogosławiono relikwią z szczątkami drzewa krzyża świętego oraz muzeum i Krypty Jeremiego Wiśniowieckiego.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Parku Miniatur w Krajnie-Zagórze. W 1,5 godziny uczestnicy odwiedzili ponad 60  najbardziej znanych budowli i miejsc na świecie.

Dużą atrakcją dla dzieci stał się czas wolny, kiedy mogli z rodzicami skorzystać z atrakcji jakie oferuje park rozrywki.

Wyjazd organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przyłęku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W wyjeździe wzięło udział 57 osób.

Wyjazd dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przyłęku.

GALERIE:

Góry Świętokrzyskie II 30.08.2020

Góry Świętokrzyskie 30.08.2020

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.