Wokół tradycji świąt Bożego Narodzenia - lekcja biblioteczna

Utworzono dnia 14.12.2023

Dzieci na zakończenie spotkania zaśpiewały oraz zagrały na cymbałkach kolędę

Z każdym dniem zbliżamy się do najpiękniejszych chwil w roku. Boże Narodzenie to też wiele pięknych tradycji, które warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. Pamiętając o tym, w naszej bibliotece zorganizowaliśmy przedświąteczną lekcję biblioteczną, w której uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im Heleny Długoszewskiej w Babinie.

Pierwszą część  poprowadziła Natalia Przepiórka lokalna twórczyni ludowa. Opowiedziała dzieciom o tradycji świąt począwszy od adwentu do Świąt Bożego Narodzenia i Godnych Świąt. Przytoczyła liczne historie z własnego życia, kiedy była jeszcze dzieckiem. To jej babcia stała na straży zachowania tradycji, zwyczajów i obrzędów towarzyszących uroczystościom związanym z  narodzeniem Pana Jezusa. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały pani Natalii. Zapoznanły się też z publikacjami dostępnymi w bibliotece związanymi ze zwyczajami i tradycjami świątecznymi w Polsce.

Dziś tradycja wysyłania kartek świątecznych odchodzi powoli w zapomnienie. Pokazliśmy młodzym uczestnikom lekcji, jak wyglądały tradycyjne życzenia świąteczne wypisywane na kartkach pocztowych. Starym zwyczajem postanowiliśmy przesłać życzenia Wesołych Świąt do domów dziecka w całej Polsce . Wybraliśmy 10 placówek do których trafią własnoręcznie zrobione oraz wypisane kartki świąteczne przez dzieci. Ostatnim punktem były zajęcia plastyczne, na których wspólnie pracowaliśmy nad włóczkowymi gwiazdorami. W  trakcie pracy na kartkami dzieci wysłuchały opowiadnia z książki

Uczniowie miłym akcentem zakończyli wizytę w bibliotece śpiewając oraz grając na cymbałkach kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Za wspólne miłe chwile serdecznie dziękujemy, a naszych Czytelników, tych małych i dużych, zapraszamy do korzystania z oferty książnicy. W przedświątecznej zawierusze przygotowań warto nie stracić z oczu tego, co najważniejsze. I chociaż musimy podołać wielu obowiązkom, umilajmy sobie to radosne oczekiwanie ciekawą lekturą, która wprowadzi nas w świąteczną atmosferę.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - Fotogoaleria

Utworzono dnia 14.12.2023, 15:40

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.